Nie tak łatwo o umorzenie składek
Bezskuteczność egzekucji nie przesądza o tym, że nastąpiła całkowita nieściągalność długu. ZUS może wszcząć inne czynności, aby ściągnąć zadłużenie.
Marcin Nagórek
- ZUS odmówił umorzenia składek za moich byłych pracowników – nie stwierdził nieściągalności, mimo że była ku temu przesłanka. Wskazał, że co prawda egzekucja prowadzona za pośrednictwem urzędu skarbowego okazała się bezskuteczna, ale można ponowić egzekucję z mieszkania, na którym ZUS ustanowił hipotekę. Dodatkowo ustalił, że pracuję za granicą i z tego mam regularnie wpływy. Czy jest podstawa do podważenia decyzji ZUS, skoro egzekucja była bezskuteczna i umorzona, a ja zaprzestałem działalności? – pyta czytelnik.
Po pierwsze, należy odwołać się do art. 28 ust. 1-3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 963 ze zm.). Z tych przepisów wynika, że należności z tytułu składek mogą być umarzane tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności, która zachodzi w sytuacjach enumeratywnie wyliczonych w ust. 3 tego artykułu.
Zamknięty katalog
Przywołany przepis wskazuje, że całkowita nieściągalność, o której mowa w ust. 2, zachodzi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta